22 Ocak 2015 Perşembe

Kozmetik ürünlerinin ambalajlarında bulunan semboller ne anlama gelir? - What does the symbols on the packaging of the cosmetics mean?

Merhaba !

Bugünkü konumuz semboller üzerine. Hep beraber kozmetik ürünlerinin ambalajları üzerinde bulunan sembollerin anlamlarına bakacağız. Kimimiz aşina olabilir ama bilgileri tazelemekten zarar gelmez :) Haydi başlayalım :)

"Hi! Today we are going to look at meaning of the symbols on the packaging of the cosmetic products. Let's begin."Yukarıda gördüğünüz ağzı açık kavanoz sembolü, ürünün açıldıktan sonra ne kadar süre boyunca işlevini kaybetmeden kullanılabileceğini gösterir. Bu kavanozun içinde yer alan sayılar ise bu süreyi belirtir. Örneğin kavanozun içinde 12M yazıyorsa bu ürünün kapağı açıldıktan sonra, normal şartlar altında saklanıldığı taktirde, ürün 12 ay boyunca ilk günkü işlevini yerine getirecektir. Biz de bu ürünü bu süre zarfında güvenle kullanabiliriz. Bazı kozmetik ürünleri bu sembolü taşımayabilir. Bu durumda ise, ürünler 30 ay içinde işlevini kaybedecek demektir ve böyle ürünlerin üzerinde son kullanma tarihleri bulunması zorunludur.

"You see above the symbol of opening jar which shows after you open the product how long it can be used without lose of function. The numbers in the jar indicate 'period after opening' time. For example, if it is written 12M in the jar, stored under normal conditions, it means it can be safely used from the date you have opened it to 12 months. Also we can use safely these products during this time. Maybe some cosmetic products have not this symbol. In this case, we understand that these products will lose their functions in 30 months and it is required that they show 'best before the end' date."

                                             
Yeşil nokta olarak adlandırılan bu sembol adı yeşil olsa da siyah-beyaz olarak da ambalajların üzerinde yer alabilir. Bulunduğu ambalajın geri kazanım sorumluluğunun, o ülkedeki Yeşil Nokta Örgütü üyesi kuruluşa ait olduğunu gösterir. Avrupa Ambalaj Geri Kazanım Örgütü'ne ait olan bu işaret 30'u aşkın ülkede kullanılmaktadır. Yeşil Nokta Örgütü'nün Türkiye'deki üyesi ise ÇEVKO Vakfıdır.

"This symbol is called Green Dot but it is mostly used black and white version on the package. When you see a Green Dot symbol, you will know that the manufacturer of the product contributes to the cost of recovery and recycling of the packaging. This symbol is belong to Packaging Recovery Organisation Europa is used in over 30 countries."


Bu sembol ürünün paketinde yeteri kadar alan bulunmadığı için ürünle ilgili kullanma talimatı, içindekiler listesi gibi bilgilerin ayrı bir broşür, etiket veya karta basıldığını belirtir.

"This symbol indicate that there is not enough space to include the ingredients list or warning and insructions for safe use, so these informations are pressed on leaflet, label or card."

Ürünlerin üzerindeki ‘e’ sembolü paketlenmiş ürünün net miktarını gösterir. Mesela ürün 50 mL ise ürün paketinde 50 mL e yazar. Eğer ürün ağırlık ve ölçüm yasalarınca tanımlanan ortalama dolum sistemine göre paketine doldurulmuşsa e sembolü pakette gösterilmelidir.


“The ‘e’ symbol on the products indicates the net amount of packaged products. For example, if the volume of the  product is 50 mL, it would be 50 mL e in its packaging. The ‘e’ symbol must be shown if the product is filled according to the ‘average fill system’ which is defined in weights and measures legislation.”

Ürünler üzerindeki genel semboller böyle...Umarım faydalı olmuştur. Kozmetik ürünlerinde bulunan özel sembolleri başka bir yazımda yazmayı düşünüyorum. Kendinize çok iyi bakın. Şimdilik hoşçakalın :)))

"So these are general symbols on the products...I hope you find this article useful. I'll write another article about special symbols on the products. Take care of yourself. See you next time" :)))


4 yorum:

 1. Keşke her ürünün üzerinde kullanım süresi ve saklama koşulu yazsa da malzemelerimiz boşuna çekmecede beklemese. Nasıl olsa kullanırım diye atamadığım o kadar çok ürünüm var ki :((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kullanım süresini yazdığım gibi ağzı açık kavanoz sembolünde yazan sayıdan anlayabiliriz mesela rujlarda sembolün üzerinde genellikle 24 yazar. Yani 24 ay o rujun güvenli kullanım süresidir. Bu süreyi geçirmeden ürünlerimizi kullanmaya dikkat etmeliyiz ama beğenerek alıp her zaman kullanamadığım ve atmaya da kıyamadıgım benimde rujlarım var :) indirimdeyken bol bol aldığım ürünlerin ambalajlarını açmadan saklıyorum artık. Saklama koşulu ise direkt güneş ışığına maruz kalmayacak biçimde mümkünse karanlık bir yerde muhafaza ediyorum ben ürünlerimi. Yazın ise yumuşak yapıdaki ruj ve göz kalemlerimi buz dolabında saklıyorum. Umarım bu yorum işinize yarar yorumunuz için çok teşekkür ederim.

   Sil
 2. Bilgilendirici yazı ve yorum için teşekkür ederim ;)

  YanıtlaSil