13 Haziran 2015 Cumartesi

Cildimize En Uygun Güneş Kremini Nasıl Seçmeliyiz?


Herkese Merhaba!

Yazın gelmesiyle güneş, kum, deniz hayalleri hepimizin aklında değil mi? Şu sıralar çeşit çeşit bikiniler, sandaletler ve deniz aksesuarları vitrinleri süslüyor, hayallerimize renk katıyor :) Bu güzel hayalleri güneş yanıklarıyla noktalamamak için bugün sizlerle beraber cilt tipimize göre doğru güneş kremini nasıl seçmeliyiz sorusunun cevabını arayacağız :) 

Öncelikle dışarıda ne kadar süre kalacağımıza bağlı olarak kaç faktörlü güneş koruyucu kullanacağımızı seçmeliyiz. Açık havada geçireceğimiz zaman dakikalarla sınırlıysa o halde UV radyasyonunun %93’ünü engelleyen SPF 15 bizim için yeterli olacaktır. Ancak bu güneş koruyucu -bizi hem UVB hem de UVA ışınlarından koruması gerektiği için- geniş spektrumlu olmalıdır. Eğer açık havada geçireceğimiz zaman saatlerle ifade ediliyorsa bu zamana göre SPF 30, SPF 50 veya üzeri içeren bir güneş koruyucu kullanmamız gerekir. SPF 30 bizi UV radyasyonunun %97 sinden SPF 50 ise %98’inden koruyacaktır. Ancak unutmamamız gerekir ki güneş koruma faktörü (SPF) güneş koruyucunun bizi zararlı güneş ışınlarından ne kadar çok değil ne kadar süre koruduğuyla ilgilidir.


Bir güneş koruyucunun geniş spektrumlu ya da UVA ve UVB radyasyonları için multi-spektrumlu olabilmesi için içeriğinde benzophenones (oxybenzone), cinnamates (octylmethyl cinnamate ve cinoxate), sulisobenzone, salicylates, titanium dioxide, zinc oxide, avobenzone ve ecamsule gibi maddelerin bulunması gerekir.Çocuklar için: Kimyasallar çocukların hassas ciltlerini tahriş edebilir. Özellikle PABA ve oxybenzone cilt reaksiyonlarıyla ilişkilendirilmiş güneş kremi içeriklerindendir. Fiziksel güneş koruyucu olan çinko oksit ve titanyum dioksit hassas ciltli insanlar için tavsiye edilmektedir ve bu içerikler genellikle bebek ve çocuklar için olan güneş koruyucularda da bulunurlar.

Alerjik, akneli veya rosacea hastalığına eğilimli ciltler için: Alerji, akne ya da rosacae hastalığına yatkın ciltler koruyucu, koku-parfüm, PABA ve oxybenzone içeren ürünlerden uzak durmalıdırlar. Cilt reaksiyonuna en az miktarda sebep olabilecek içerikler (salicylate) salisilatlar ve ecamsule içerenler ile fiziksel güneş koruyuculardır. Alerjiye ve rosacea hastalığına yatkın olanlar ayrıca alkol içeren güneş koruyucularından da uzak durmalıdırlar. Akneli ciltler ise genellikle alkol içeren daha kurutucu özellikte ve akneyi çoğaltması daha az muhtemel olan jel formullü ürünleri tercih edebilirler. Akneye yatkın kişiler yağlı güneş koruyuculardan (özellikle krem olarak belirtilen) kaçınmalıdır, çünkü yağlı güneş koruyucular aknenin çoğalmasına neden olabilir. Ancak topikal akne tedavisi gören kişiler, ciltleri kurumaya meyilli olacağından jel formlu ürünleri hassas ciltleri için fazla tahriş edici bulabilirler. Bu kişiler hafif losyon ya da krem bazlı ürünlerden faydalanabilirler.


Kuru ciltler için: Kuru ciltli kişiler nemlendirici özellikteki güneş kremlerinden faydalanabilirler. Bu güneş koruyucuların içeriğinde ise lanolin, yağlar ve dimethicone gibi silikonlar bulunur. Nemlendirici özellikli bu güneş koruyucular; krem, losyon ya da merhem olarak formüle edilirler. Etiketlerinde de bu terimlerden birinin bulunması gerekir.

Malezmalı, çok açık tenli ya da cilt kanseri geçirmiş kişiler için: Kahverengi lekelerle cilt rengi bozulan hastalar için malezma terimi kullanılmaktadır. Bu kişiler cilt kanserine yakalanmış ya da çok açık tenli kişilerdir. Bu kişilerin SPF 30 ve üzeri içeren güneş koruyucuları her gün kullanmaları ve yüzme ya da aşırı terleme durumunda hemen, normalde ise her iki saatte bir güneş koruyucularını tekrardan sürmeleri gerekmektedir.


Koyu tenli kişiler için: Koyu tenli kişiler çabuk bronzlaşıp nadiren güneşte yandıkları için güneş koruyucu kullanma gereği duymayabilirler. Ancak, güneş yanığı gibi bronzlaşma da güneşin zararlı UV radyasyonuna maruz kalmaktan kaynaklanan DNA hasarının bir sonucudur. Koyu tenliler özellikle titanyum bazlı fiziksel güneş koruyuculara ciltlerinde kireç gibi beyaz bir kalıntı kalma ihtimaline karşı tedirgin yaklaşsalar da en yeni formüllerle hazırlanan güneş koruyucular içerdikleri çok küçük partiküller sayesinde kolayca cilde dağılmayı ve cilt yüzeyinden tamamen kaybolmayı vaat ettiklerinden koyu tenliler için iyi bir alternatif oluşturabilir. Kimyasal özellikli güneş koruyucular da seçenekler arasında; geniş spektrumlu SPF 15 ve üzeri güneş koruyucuları tercih edebilirler.

Yaşlı kişiler için: Bu kişiler hayatları boyunca fazla miktarda UV ışığına maruz kalmış olma ihtimallerine rağmen güneş kremlerinden faydalanabilirler. Her yaşta, güneşe korunmadan maruz kalmak kanser riskini arttıracağı gibi, cildin yaşlanma sürecini hızlandırır, yaşlılık lekelerine ve cildin sarkmasına neden olur. Yaşlı insanların hareket kabiliyetleri azalacağı için sprey formunda güneş kremleri onlar için iyi bir seçenek olabilir. Hem fiziksel hem de kimyasal formüllü güneş koruyucularını kullanabilirler.

Ayrıca yeterli miktarda güneş kremi kullanmakta doğru güneş kremi seçmek kadar önemli bir faktör. Tüm vücut için 1 ounce (2 yemek kaşığı) güneş koruyucu kullanmak ve mümkünse iki saatte bir tazelemek gerekiyor. Güneş koruyucunun yaz kış demeden sürülmesi gerektiği de uzmanlar tarafından önemle vurgulanıyor. Güneş kremleri raflarda durdukça da içeriklerinin etkisi azalacağından üretim ve son kullanma tarihlerine dikkat etmek gerekiyor.

Yazın tadını çıkarmak için güneş kreminizin yanında güneş gözlüğünüz ile şapkanızı unutmayın :)

Kaynak: skincancerfoundadion.org / webmd.com 
               

6 yorum:

 1. Çok faydalı bilgiler vermişsin teşekkürler ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuduğunuz için ben teşekkür ederim :) beğenmenize çok sevindim 💓

   Sil
  2. rica ederim blogger olarak blogları okuyup fikir sahibi olarak kendimizi geliştirmek ilk görevlerimizden biri :) ancak her zaman yorum yazma fırsatı bulamıyor insan ♥

   Sil
  3. Doğru söze ne denir :) Haklısın :)

   Sil
 2. I love your post dear! Have a nice day:)

  www.bloglovin.com/blogs/printed-sea-3880191

  YanıtlaSil